Dane teleadresowe
ul. Oleska 22, pokój 102
Tel. (+48) 77 401 60 12
cydnus[at]uni.opole.pl
Terminy konsultacji dla studentów >>
Prof. dr hab. Jerzy Lis: ur. 8 kwiecień 1960, Katowice.
Magisterium: 1984 (Uniwersytet Śląski). Temat pracy magisterskiej: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera) Lasów Murckowskich na tle pentatomidofauny Wyżyny Śląskiej, promotor: prof. dr hab. Sędzimir Maciej Klimaszewski.
Doktorat: 1990 (Uniwersytet Śląski). Temat rozprawy doktorskiej: Wpływ zanieczyszczeń przemysłowych na zgrupowania pluskwiaków różnoskrzydłych (Heteroptera) wybranych zbiorowisk roślinnych w rejonie Huty Cynku „Miasteczko Śląskie”, promotor: prof. dr hab. Sędzimir Maciej Klimaszewski. Publikacja bazująca na tej rozprawie została zaprezentowana na IV Europejskim Kongresie Entomologicznym w Budapeszcie (Węgry), a jej autor uhonorowany wyróżnieniem przez Królewskie Towarzystwo Entomologiczne w Londynie.
Habilitacja: 1995 (Uniwersytet Wrocławski). Temat rozprawy habilitacyjnej: A revision of Oriental burrower bugs (Heteroptera: Cydnidae).
Profesura tytularna: 2000 (Instytut Zoologii PAN, Warszawa).
W okresie od 1992 roku do 1996 roku był stypendystą Fundacji Aleksandra von Humboldta (Bonn, Niemcy). W czasie tego stypendium, przyznawanego w drodze konkursu, prowadził dwuletnie badania naukowe w Instytucie Zoologicznym Uniwersytetu w Hamburgu, a później również w Holandii (Instytut Systematyki i Biologii Populacyjnej Uniwersytetu w Amsterdamie), Francji (Laboratorium Entomologii, Narodowe Muzeum Przyrodnicze, Paryż) oraz Wielkiej Brytanii (Brytyjskie Muzeum Przyrodnicze, Dział Entomologii, Londyn). Był również stypendystą Ministerstwa Edukacji Narodowej Francji (1996 r.) oraz kierownikiem trzech grantów Ministerialnych.
Prof. Jerzy Lis był zarówno twórcą Katedry Biosystematyki (przemianowej później na Instytut Biologii), jak i jej wieloletnim (2000-2012, 2016-2018) kierownikiem. W latach 2002-2005 był Dziekanem Wydziału Przyrodniczo-Technicznego, a potem (2005-2008) sprawował funkcję Prorektora UO ds. naukowych.
Prof. Jerzy Lis wypromował kilkudziesięciu licencjatów, magistrantów i doktorantów, z których część pracuje obecnie w Instytucie Biologii, lub na innych wydziałach Uniwersytetu Opolskiego, między innymi: dr Joanna Czaja (magistrantka i doktorantka, obecnie pracownik Wydziału Lekarskiego), dr Anna Kocorek (doktorantka), dr Grzegorz Hebda (magistrant i doktorant), dr Miłosz Mazur (magistrant), dr hab. Andrzej Wolski (magistrant), dr Paweł Domagała (magistrant i doktorant), mgr Anna Zielińska (magistrantka i doktorantka).
Wspólnie z prof. Barbarą Lis założył Koło Naukowe Biologów oraz organizował pierwsze letnie obozy entomologiczne.
Jest autorem ponad 280 publikacji naukowych, w tym 70 w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej; jest również współautorem nowoczesnego podręcznika do Zoologii wydanego przez wydawnictwo PWN, z którego korzystają obecnie wszyscy studenci kierunków biologicznych w Polsce.
Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Heteroptera Poloniae – Acta Faunistica”, wydawanego od 2009 roku.
Zespół prof. Jerzego Lisa, oprócz badań bazujących na klasycznych cechach związanych z klasyfikacją i filogenezą pluskwiaków różnoskrzydłych (czyli morfologii, ekologii, czy danych paleobiologicznych), od kilkunastu lat prowadzi badania nad możliwością wykorzystania danych molekularnych (sekwencji DNA i RNA) do określania pokrewieństwa pomiędzy różnymi gatunkami z podrzędu Heteroptera. Poza tym, jest to jedyny zespół naukowy na świecie zajmujący się wykorzystaniem drugo- i trzeciorzędowych struktur rybosomalnego RNA do analiz pokrewieństwa pomiędzy gatunkami owadów z rzędu Hemiptera.
Tematyka badawcza:
(1) Morfologia, taksonomia, klasyfikacja i filogeneza ziemikowatych (Cydnidae) i rodzin pokrewnych tworzących tzw. „kompleks cydnoidalny”;
(2) Taksonomia i morfologia przedstawicieli rodziny Dinidoridae;
(3) Heteroptera Polski;
(4) Taksonomia molekularna nadrodziny Pentatomoidea;
(5) Polimorfizm DNA u różnych gatunków Heteroptera;
(6) Badania molekularne nad szkodnikami owadzimi oraz gatunkami inwazyjnymi w Polsce i Europie;
(7) Wykorzystanie metod bioinformatycznych w badaniach entomologicznych różnego typu;
(8) Drugo- i trzeciorzędowe struktury rybosomalnego RNA oraz ich znaczenie dla badań pokrewieństwa w obrębie Hemiptera.