Dane teleadresowe
ul. Oleska 22, pokój 105
Tel. (+48) 77 401 60 15
smitrus[at]uni.opole.pl
Terminy konsultacji dla studentów >>
Życiorys naukowy
dr hab. Sławomir Mitrus, prof. UO
urodzony w 1974 r.
Stopień magistra uzyskał na podstawie rozprawy dotyczącej biologii rozrodu żółwia błotnego przygotowanej w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat dotyczący historii życiowej i czynnej ochrony żółwia błotnego obronił w 2003 roku w Instytucie Nauk o Środowisku UJ.
W międzyczasie odbył w Niemczech trzy krótkie staże naukowe (w Staatliches Museum für Tierkunde w Dreźnie, Naturschutzstation Niederbarnium oraz w Instytucie Zoologii Uniwersytetu w Hamburgu).
Opublikował kilkanaście artykułów dotyczących m.in. różnych aspektów ochrony oraz ekologii i morfologii żółwia błotnego w języku polskim i angielskim, m.in. w Amphibia-Reptilia, Belgian Journal of Zoology, Herpetological Journal i Italian Journal of Zoology.
Jest autorem i współautorem dwóch rozdziałów książki poświęconej żółwiowi błotnemu „Die Europäische Sumpfschildkröte” wydanej w Austrii w 2000 r. oraz autorem książki „Metody badań i ochrony żółwia błotnego. Podręcznik metodyczny” (Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2007).
Przetłumaczył z języka angielskiego dwa rozdziały książki A. S. Pullina „Conservation Biology” (2002, Cambridge University Press). Przekład książki ukazał się w 2004 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.
Obecnie prowadzi badania ekologii mrówek, głównie z gatunku Temnothorax crassispinus.
W celu poznania metod badań mrówek w terenie oraz prowadzenia hodowli laboratoryjnych przebywał na stażu naukowym na Uniwersytecie w Ratyzbonie (lipiec, wrzesień–październik 2009 r. w ramach stypendium DAAD – Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej/Deutscher Akademischer Austauschdienst e.V.). Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych, w dyscyplinie biologia, otrzymał na podstawie badań dotyczących wpływu jakości i lokalizacji gniazda na cechy historii życiowej mrówki Temnothorax crassispinus (Wydział Przyrodniczo-Techniczny Uniwersytetu Opolskiego, 2018).
Jego badania – eksperymenty terenowe oraz laboratoryjne – dotyczą m.in. wpływu jakości miejsca gniazdowego na parametry historii życiowej oraz wpływu zmian klimatu na przeżywalność mrówek.
Członek Rady Naukowej Uniwersytetu Opolskiego.
Główne zainteresowania badawcze:
– ekologia mrówek z rodzaju Temnothorax, historie życiowe zwierząt, ekologia ewolucyjna, conservation biology (naukowe podstawy ochrony przyrody), ekologia i ochrona żółwia błotnego (Emys orbicularis), fizjologia ekologiczna zwierząt
Prowadzi zajęcia dotyczące: fizjologii zwierząt i człowieka, wykorzystania metod statystycznych w naukach przyrodniczych, ekologii oraz prezentacji danych biologicznych.
Lista aktualnie prowadzonych przedmiotów dostępna jest w systemie USOSweb.