W dniu 7 czerwca br. reprezentując Instytut Biologii UO, prof. Sylwia Nowak uczestniczyła w obchodach 50-lecia Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.

Uroczystość uświetnili m.in. Prezes PAN (prof. Marek Konarzewski), dr Hossein Gharibi – ambasador Islamskiej Republiki Iranu, Akio Miyajima – ambasador Japonii, Juan Sandowal Mendiolea – ambasador Meksyku, reprezentanci korpusu dyplomatycznego Republiki Kirgistanu, Azerbejdżanu, Korei Południowej i Gruzji. Wśród gości nie zabrakło Prezes Polskiego Towarzystwa Botanicznego – prof. Anny Mikuły, prorektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. Joanny Zalewskiej-Gałosz, dyrektorów wielu instytutów naukowych PAN, przedstawicieli samorządu, w tym Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Warszawy – Pani Magdaleny Młochowskiej i wielu innych, zacnych gości. Obecni byli również dyrektorzy ogrodów botanicznych w Polsce, m.in. z Wrocławia (prof. Zygmunt Kącki), Krakowa (prof. Michał Węgrzyn), Lublina (prof. Grażyna Szymkowiak), Poznania (prof. Justyna Wiland-Szymańska). Na jubileuszu pojawił się także były dyrektor Ogrodu w Powsinie – prof. Jerzy Puchalski. Osobą szczególną była Pani Katarzyna Molska – córka założyciela Ogrodu Botanicznego w Powsinie i pierwszego jego dyrektora – Bogusława Molskiego.

Podczas uroczystości można było wysłuchać przemówień o historii, teraźniejszości i przyszłości Ogrodu. Był jubileuszowy tort, odznaczenia i medale [wręczenie Medalu PAN im. Mikołaja Kopernika za wybitne osiągnięcia naukowe dla dyrektora Ogrodu, prof. Arkadiusza Nowaka oraz Medalu Akademii dla za-cy Dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju, dr Pawła Kojsa (byłych pracowników Uniwersytetu Opolskiego)], uroczyste odsłonięcie środkowoazjatyckiej rabaty im. Leona Barszczewskiego m.in. przez jego prawnuka Igora Strojeckiego, odsłonięcie tablicy zasłużonych dla Ogrodu oraz wyjątkowy koncert zespołu Dikanda. Było botanicznie, podniośle i radośnie.

Galeria zdjęć >>