zatwarDane teleadresowe
zatwar[at]uni.opole.pl

researchgate gscholar

Życiorys naukowy

Magister biologii – Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego – 11 marca 1983 roku na podstawie pracy “Ephydridae i Sciomyzidae (Insecta: Diptera) Dolnego Śląska” wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Warchałowskiego.
Doktor nauk przyrodniczych – Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego – 21 listopada 1991 r. na podstawie pracy „Klasyfikacja filogenetyczna rodzaju Scatophila Becker (Diptera: Ephydridae)” napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Lecha Borowca.
Doktor habilitowany nauk biologicznych w zakresie biologii – Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego – 4 lipca 1996 r. na podstawie rozprawy „A new reconstruction of the origin of eremoneuran hypopygium and its classification implications (Insecta: Diptera)”

Profesor nauk biologicznych – 18 kwietnia 2005.

Zainteresowania naukowe
Systematyka muchówek z rodziny Ephydridae. Pokrewieństwa w obrębie wyższych muchówek. Rozmieszczenie muchówek Polski. Metodologia klasyfikowania organizmów żywych.

Dorobek naukowy

92 oryginalne prace naukowe i jedno opracowanie internetowe. Ponad połowa (67) publikacji ukazała się za granicą, 37 w czasopismach indeksowanych przez Instytut Informacji Naukowej (ISI), a 19 w dziełach zwartych.
Publikacje zawierają opisy nowego plemienia, 10 nowych rodzajów i podrodzajów, 123 nowych gatunków i propozycje 250 zmian taksonomicznych na szczeblu gatunkowym (synonimia, nowe kombinacje i zmiana statusu), oraz 13 zmian na szczeblu rodzajowym.

Wybrane publikacje
Zatwarnicki, T., 1992, A new classification of Ephydridae based on phylogenetic reconstruction (Diptera Cyclorrhapha), Genus, 3(2): 65-119.
Zatwarnicki, T., 1996, A new reconstruction of the origin of eremoneuran hypopygium and its classification implications (Insecta: Diptera), Genus, 7(1): 103-175.
Mathis, W. N., T. Zatwarnicki, 1995, World catalog of shore flies (Diptera: Ephydridae), International Memoirs of Entomology, 4: vi+1-423.
Mathis, W. N., T. Zatwarnicki, 2002, A Phylogenetic Study of the Tribe Dryxini Zatwarnicki (Diptera: Ephydridae), Smithsonian Contributions to Zoology, 617, iv+101 pages, 154 figures, 2 tables.
Mathis, W. N., T. Zatwarnicki, 2004, Tronamyia, a new genus of shore-flies and a Phylogenetic Reassessment of the Tribe Lipochaetini Becker (Diptera: Ephydridae), Annales of the Entomological Society of America, 79(2): 259-270.
Zatwarnicki, T., W. N. Mathis, 2007, A revision of the Palearctic species of the shore-fly genus Discomyza Meigen (Diptera: Ephydridae), Insect Systematics and Evolution, 38: 241-266.
Mathis, W. N., T. Zatwarnicki, H. Kubátová-Hiršová, 2009, A Revision of the Shore-fly Genus Philotelma Becker (Diptera: Ephydridae), Insect Systematics and Evolution, 40: 121-158.
Mathis, W. N., T. Zatwarnicki, 2012, Revision of New World Species of the Shore-fly Subgenus Allotrichoma Becker of the Genus Allotrichoma with Description of the Subgenus Neotrichoma (Diptera, Ephydridae, Hecamedini), ZooKeys, 161: 1–101.
Zatwarnicki, T., W. N. Mathis, 2012, Heterogeneity in shore flies – the case of Glenanthe Haliday in the Old World (Diptera: Ephydridae), Annales de la Société Entomologique de France, 47(3–4)[2011]: 418-443.
Mathis, W. N., T. Zatwarnicki, 2013, A Revision of the Shore-fly Genus Hydrochasma Hendel (Diptera: Ephydridae), ZooKeys Monograph, 363: 1–161.
Zatwarnicki, T., I. Ryczko, 2014, Phylogeny of Hyadinini (Diptera: Ephydridae) with an emphasis on structures of the proboscis, Annales Zoologici, 64(3): 495-515.
Zatwarnicki, T., M. Cielniak, K. Pochrząst, 2016, A revised phylogeny of the tribe Discocerinini (Diptera: Ephydridae) with an emphasis on structures of the proboscis, Annales Zoologici, 66(1): 1-34.

Bibliografia muchówek Polski