Tel. (+48) 77 401 60 14
canta[at]uni.opole.pl

researchgate  gscholar

Wykształcenie
1992 – Stopień magistra biologii uzyskany na Wydziale Geograficzno-Biologicznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie.
Temat pracy magisterskiej: Skład naturalnego pokarmu wybranych gatunków płazów bezogonowych (Anura), promotor: prof. dr hab. W. Zamachowski.

1999 – Stopień doktora nauk biologicznych nadany przez Radę Naukową Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Temat rozprawy doktorskiej: Analiza morfologiczna i filogenetyczna plemienia Cantacaderini (Heteroptera: Tingidae: Cantacaderinae), promotor: prof. dr hab. S. Adam Ślipiński.

2004 – Stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych w zakresie biologii-zoologii uzyskany na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Temat rozprawy habilitacyjnej: Lis B., 2003. Revision of the genus Cantacader Amyot et Serville, 1843 (Hemiptera: Heteroptera: Cantacaderidae). Polskie Pismo Entomologiczne, 72 (Suplement): 222 pp.

2013 – Uzyskanie tytułu profesora.

Wiodącym nurtem zainteresowań badawczych są badania taksonomiczne nad przedstawicielami nadrodziny Tingoidea (Hemiptera: Heteroptera), zaś znajomość grupy na poziomie światowym pozwala na prowadzenie badań we wszystkich regionach zoogeograficznych świata. Oprócz szeroko zakrojonych problemów badawczych, obejmujących w zasadzie całą kulę ziemską, prowadzone są również badania na terenie Polski, czego wynikiem są liczne publikacje faunistyczne. W dorobku znajdują się m.in. “Klucze do oznaczania owadów Polski” oraz dwie monografie z cyklu „Heteroptera Poloniae”, które stanowią bardzo ważne opracowania, szczególnie dla edukacji młodych badaczy.
Prof. dr hab. Barbara Lis jest autorką (lub współautorką) ponad 100 oryginalnych prac naukowych, w tym 11 monografii i prawie 30 publikacji w czasopismach z tzw. „Listy filadelfijskiej”, a za pracę habilitacyjną pt. „Revision of the genus Cantacader Amyot et Serville, 1843 (Hemiptera: Heteroptera: Cantacaderidae” (2005) została uhonorowana indywidualną nagrodą Ministra Oświaty i Sportu.
Jest również współautorką nowoczesnego podręcznika do Zoologii wydanego przez wydawnictwo PWN, z którego korzystają obecnie wszyscy studenci kierunków biologicznych w Polsce.

Oprócz tego, po ukończeniu kursów (Technika PCR, Genotypowanie, Genomika i Bioinformatyka), prof. dr hab. Barbara Lis współorganizowała pracownię, w której prowadzone są obecnie badania taksonomiczne i filogenetyczne nad wybranymi grupami owadów w oparciu o metody molekularne.