sokolDane teleadresowe

wtorek 12.00 – 13.30

researchgate  gscholar  Lista publikacji

Charakterystyka prowadzonych badań

Wczesne prace (z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.) poświęcono lichenologii, biomonitoringowi i systematyce roślin naczyniowych. Od początku lat dziewięćdziesiątych XX w. zasadniczy nurt aktywności stanowi mikologia macromycetes – systematyka i ekologia grzybów kapeluszowych oraz monografie gospodarczo ważnych taksonów grzybów. Szczególnie cenne okazały się wyniki badań poświęcone następującym taksonom macromycetes: Ganoderma – lakownica, Agaricus – pieczarka, Pleurotus – boczniak, Hericium – soplówka, Phellinus – czyreń, Armillaria – opieńka, Grifola frondosa (żagwica listkowata) i Agrocybe cylindracea (polówka południowa). Wszystkie z wymienionych organizmów zawierają substancje bioaktywne – lecznicze. Ganoderma lucidum – lakownica lśniąca nie bez słuszności uważana jest nawet za panaceum. Badania te oparte są na klasycznych metodach taksonomicznych i ekologicznych i wzbogacone są analizą kultur in vitro, cech molekularnych (DNA/RNA) i analizami substancji bioaktywnych.

Praca habilitacyjna poświęcona stadium ciekawej i ważnej z punktu widzenia gospodarczego (występowanie substancji bioaktywnych) rodziny grzybów kapeluszowych lakownicowatych – Ganodermataceae – opracowanie powstałe w konwencji serii Flora Polska. Była pierwszym krajowym opracowaniem monograficznym systematyki i ekologii grzybów kapeluszowych, w której uwzględniono oryginalne dane dotyczące sekwenconowania DNA/RNA.

Nagrody
Czterokrotnie otrzymał nagrodę JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność naukowo-dydaktyczną oraz dwukrotnie nagrodę JM Rektora Uniwersytetu Opolskiego za działalność naukowo-badawczą i nagrodę „Quality”. Monografia pt. „Lakownica lśniąca Ganoderma lucidum – biologia, uprawa i właściwości lecznicze” uzyskała wyróżnienie za najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej” – XIX Wrocławskie Targi Książki Naukowej (20-22 marca 2013 r).

Krótka charakterystyka działalności dydaktycznej
● Promotorstwo 50 prac magisterskich.
● Promotorstwo 18 prac licencjackich.
● Opracowanie materiałów dydaktycznych do przedmiotów i prowadzenie zajęć:
1. Biologia – wykład i laboratorium;
2. Biologia ogólna i systematyczna – wykład i laboratorium;
3. Botanika systematyczna – wykład i laboratorium (kierunek: biologia);
4. Botanika ogólna – wykład i laboratorium – do 2005 r.;
5. Dzieje botaniki – wykład;
6. Kuchenne ewolucje – wykład;
7. Trucizny roślinne i grzybowe – wykład;
8. Wybrane zagadnienia z mikologii [Macromycetes] – wykład i laboratorium.

● Przewodniczący Rady Programowej na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym dla kierunku biologia (od roku akademickiego 2002/2003 do roku akademickiego 2004/2005). Nadzór i uczestnictwo w redakcji kierunkowych informatorów, dobieranie planów i programów studiów.

● Kierunkowy koordynator ECTS dla kierunku biologia (od roku akademickiego 2002/2003 do roku akademickiego 2004/2005). Opracowanie i wprowadzenie znowelizowanego punktowego systemu ECTS dla kierunku.

● Kierownik zespołu ds. przygotowania raportu samooceny kierunku biologia na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym – 28.01.2004 – 29.02.2004. – koordynacja zadań wynikających z konieczności przygotowania „Raportu Samooceny kierunek: biologia” dla potrzeb akredytacji, uczestnictwo w redakcji dokumentu.

Opieka naukowa nad doktorantami:

1. Mgr Anna Stala: od 2012 r. studentka studiów doktoranckich IV r.; ‘Przedstawiciele rodzaju Phellinus w nadleśnictwie Kup’; obrona pracy przewidywana jest w roku 2017.

2. Mgr Katarzyna Górka: od roku 2015 studentka studiów doktoranckich I r.; ‘Rodzaj Armillaria w Polsce’; obrona pracy przewidywana jest w roku 2018.

3. Mgr Maja Marcinkowska, woluntariuszka, absolwentka Uniwersytetu Opolskiego; ‘Macromycetes Karkonoszy’: obrona przewidywana jest w 2019.

Informacje o liczbie publikacji
Ekologia porostów, grzybów i roślin naczyniowych, biowskaźniki, sozologia.
Tematyka ekologiczna zawarta jest w 16. publikacjach; w tym w artykułach naukowych (10), popularno-naukowych (4), oraz w podręczniku edukacji ekologicznej (1) i publikowanej recenzji książkowej (1). Systematyka roślin naczyniowych – głównie rodzaj Oenothera (Onagraceae). W zakresie systematyka monografie (2) artykuły naukowe (2) i inne (5); razem 9 pozycji. Dodatkowo 7 publikacji z dyscyplin pozabiologicznych.

Problematyka mikologiczna (macromycetes). Zagadnienia mikologii poruszane są w 37. publikacjach naukowych. Wymieniając szczegółowo: – publikacje znajdujące się w czasopismach wyróżnionych przez Journal Citation Report (2), – podręcznikach akademickich i książkowej monografii (4), – czasopismach naukowych (31). Pozostałych form publikacji mikologicznych (23): w tym artykuły popularno-naukowe (14), komunikaty konferencyjne i publikowane abstrakty referatów konferencyjnych (6), publikowane recenzje dzieł mikologicznych (2), atlas grzybów (1). W zakresie mikologii − 60 prac, co stanowi większość dorobku. W sumie: 92 publikacje.