Tel. (+48) 77 452 73 12
eyazykova[at]uni.opole.pl

researchgate academmia-icon ecp facebook-256

Elena Yazykova
kandydat geologiczne-mineralogicznych nauk (кандидат геолого-минералогических наук)
doctor of Philosophy (PhD)
doktor habilitowany, profesor UO

Zainteresowania naukowe
Stratygrafia i paleontologia kredowych utworów Dalekiego Wschodu Rosji oraz niektórych regionów Europy. Badania nad zdarzeniami biotycznymi i abiotycznymi oraz nad ewolucją i bioróżnorodnością różnych grup fauny mezozoicznej.
Podczas kariery naukowej pracowała we Wszechrosyjskim Naukowo-Badawczym Instytucie Geologicznym w St.-Petersburgu, Katedrze Paleontologii i Stratygrafii oraz Katedrze Stratygrafii Ekosystemowej na Wydziale Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Od 2005 roku związana z Uniwersytetem Opolskim.
W 1993 ukończyła studia doktorskie w oparciu o pracę pt. Mastrychtskie amonity Sachalinu i Szikotanu, Daleki Wschód Rosji w Katedrze Paleontologii na Wydziale Geologii Uniwersytetu Moskiewskiego.
W roku 2010 obroniła prace PhD pt. Evolution of Late Cretaceous ammonites and bio-events in the Russian Pacific.
W roku 2012 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie Nauk o Ziemi, pracą pt. Palaeobiogeographical and palaeobiological aspects of mid- and Late Cretaceous ammonite evolution and bio-events in the Russian Pacific. Scripta Geologica została obroniona na Wydziale nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Od 2016 roku – kierownik Europejskiego Centrum Paleontologii  facebook-256 (ECP) na Uniwersytecie Opolskim
Opublikowane ponad 60 prac naukowych w tym 21 w czasopismach z Listy Filadelfijskiej

Elena Yazykova jest laureatką szeregu nagród:
1997 – Nagroda indywidualna za osiągnięcia naukowe Rosyjskiej Akademii Nauk, sekcja Geologiczna
2002 – Nagroda zespołowa I stopnia Rektora Uniwersytetu Śląskiego
2005 – Nagroda indywidualna II stopnia Rektora Uniwersytetu Śląskiego za osiągnięcia naukowe
2006 – Nagroda indywidualna III stopnia Rektora Uniwersytetu Opolskiego za osiągnięcia naukowe
2011 – Nagroda indywidualna III stopnia Rektora Uniwersytetu Opolskiego za osiągnięcia naukowe
2012 – Nagroda indywidualna III stopnia Rektora Uniwersytetu Opolskiego za osiągnięcia naukowe
2013 – Nagroda indywidualna za osiągnięcia naukowe III stopnia Rektora Uniwersytetu Opolskiego
2014 – Nagroda zespołowa Rektora Uniwersytetu Opolskiego
2017 – Nagroda Quality
2018 – Nagroda zespołowa Rektora Uniwersytetu Opolskiego.

Członkostwa w Towarzystwach naukowych:
– Stowarzyszenie Paleontologiczne Rosyjskiej Akademii Nauk
– Rosyjska Komisja Systemu Kredowego przy Międzyregionalnym Komitecie Stratygraficznym
– 2009 – 2022 – Członek z prawem głosu w Międzynarodowej Komisji Systemu Kredowego (International Comission of Cretaceous)
– 2023 – dziś – Członek Rady Naukowej Muzeum Ziemi w Warszawie

Członkostwo w radach redakcyjnych czasopism:
– Associate Editor w Cretaceous Research
– Associate Editor w Carnets de Géologie
– członek rady redakcyjnej Fragmenta Naturae

Działalność dydaktyczna:
– Paleofakty w Polsce,
– Ewolucjonizm,
– Katastrofy ekologiczne w Historii Ziemi,
– Podstawy paleontologii,
– Paleobiologia,
– Historia naturalna ziemi,
– Biology in English,
– Palaeocology,
– Palaebiology of invertebrates,
– Palaeobiogeography,
– Basics of evolution,
– Basics of palaeontology,
– Ecological disasters in the history of Earth.

Promotor prac licencjatkach, magisterskich i doktoranckich.

Lista publikacji List of publications