areknowakDane teleadresowe
anowak[at]uni.opole.pl
Tel. (+48) 077 – 452 73 25

Konsultacje
Po wcześniejszym umówieniu via e-mail

researchgate

Życiorys naukowy
Urodzony: Bolesławiec Śląski, 1 październik 1971 r.
Miejsce stałego zatrudnienia: Uniwersytet Opolski
Stanowisko: profesor nadzwyczajny

Uzyskane stopnie naukowe
1995 – magister ochrony i kształtowania środowiska na podstawie pracy pt. „Ocena stopnia oczyszczania ścieków osadem czynnym metodą analizy mikroskopowej na przykładzie oczyszczalni ścieków bytowo-gospodarczych Elektrowni Opole S.A.” (Wydz. Mat.-Fiz.-Chem. Uniwersytetu Opolskiego, promotor Prof. dr hab. Z. Kotylak)

2000 – doktor nauk biologicznych w zakresie biologii na podstawie pracy „Charakterystyka sozoflorystyczna województwa opolskiego” (Wydz. Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, promotor Prof. dr hab. J. Anioł-Kwiatkowska)

2012 – doktor habilitowany nauk biologicznych na podstawie pracy pt. „Rośliny ustępujące i rzadkie w siedliskach antropogenicznych Śląska. Część I. Studium florystyczno-ekologiczne” oraz „Rośliny ustępujące i rzadkie w siedliskach antropogenicznych Śląska. Część II. Wykaz stanowisk oraz charakterystyka gatunków” (Wydz. Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, recenzenci monografii: Prof. dr hab. Bogdan Jackowiak; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań; dr hab. Prof. UŚ Barbara Tokarska-Guzik, Uniwersytet Śląski, Katowice)

Prowadzone przedmioty (wybrane): biologia konserwatorska, ochrona różnorodności biologicznej, ochrona przyrody, fitosocjologia stosowana, ekologia ogólna, ekologia populacyjna, etyczne, prawne i finansowe aspekty działalności naukowej, botanika systematyczna, botanika ogólna, ochrona i zagrożenia atmosfery, rozwój zrównoważony, zagrożenia cywilizacyjne

Członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego i Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Członek International Society of Conservation Biology, International Association for Vegetation Science, Stowarzyszenia Ochrony Przyrody BIOS.

Zainteresowania naukowe
Syntaksonomia Środkowej Azji;
Syntaksonomia roślinności pól ryżowych świata;
Systematyka roślin Środkowej Azji;
Eendemizm obszarów o klimacie mediterrańskim;
Flora siedlisk antropogenicznych;
Ekologia chwastów segetalnych;
Ochrona przyrody i bioróżnorodności.

Miejsca prowadzonych badań
Polska, Tadżykistan, Kirgistan, Uzbekistan, Rosja, Kazachstan, Gruzja, Nepal, Tajlandia, Filipiny, Kambodża, Malezja, Indonezja, Sri Lanka, Argentyna, Brazylia, Chiny

Udział w grantach i projektach badawczych
Grant MNiSW N304 377838/2010 „Zróżnicowanie zbiorowisk roślinnych ekosystemów wodnych i szuwarowych na terenie Gór Zerawszańskich (Tadżykistan)” – kierownik; (2010-2013).

Grant Ministerstwa Środowiska „Ochrona ex situ dziko rosnących, zagrożonych i chronionych roślin w Polsce wschodniej – FlorNaturOB”; nr projektu POIS.05.01.00-00-156/09 – koordynator zbioru (2009-2013)

Grant NCN NZ8 199286/2013 „Taksonomia i mikroewolucja ostnic (Poaceae: Stipa)” – Główny Wykonawca (2013-2015)

Zainteresowania pozanaukowe
Trekking wysokogórski, muzyka klasyczna, sztuka ludowa, fotografia przyrodnicza, botanika użytkowa, historia, numizmatyka, akwarystyka

Nagrody i wyróżnienia
Uhonorowany Medalem Polskiego Towarzystwa Botanicznego im. Prof. Władysława Szafera za wybitne osiągnięcia naukowe, a w szczególności za wkład w poznanie roślinności Tadżykistanu.